Archiv štítků: Doporučujeme
Březen

Vesnice Raggal

Raggal je vesnice zhruba ve středu Vorarlberska v okrese Bludenz. Raggal má 831 obyvatel (k 30.září 2011) a leží v nadmořské výšce 1.015 metrů nad mořem. Obec je hodně roztroušena po celém údolí. Když se podíváte na její satelitní snímek, tak roztroušené horské chalupy a klikatící se silnice vytváří téměř abstraktní tvar. V centru ale samozřejmě nechybí malá náves s kostelíkem. Administrativně k obci patří i další okolní vesnice a to: Litze, Marul a Plazera.

Obec nemá žádnou speciální a bohatou historii. Život zde plynul tak nějak klidně a byl svázán s historií Vorarlbergu jako celku. Ostatně tady hluboko v horách se dříve i hlas vrchnosti ztrácel.

  

Možná právě proto zde není moc historických památek. Za zmínku stojí farní kostel sv. Mikuláše a Theodula přímo v obci nebo kostel sv. Kateřiny v sousedním Marulu. Velmi zajímavý je ale i most Lasanggabrücke. Ten byl postaven v údolí roku 1789 a dnes se jedná o jediný dochovaný krytý dřevěný most ve zdejší oblasti. Původní most stál až do roku 1884, kdy byl zničen. V zápětí ale byla postavena jeho věrná kopie, která slouží dodnes.

(Pokračování textu…)

Duben

Lech am Arlberg

Lech je malé městečko, které leží na stejnojmenné řece, v okrese Bludenz ve Vorarlbersku. Město má 1.571 stálých obyvatel (k 30.září 2011) a leží v nadmořské výšce 1.444 metrů nad mořem. Městečko je známé jako oblíbené turistické letovisko a centrum zimních sportů a také se nachází na důležité dopravní trase Arlberg, která spojuje Vorarlberg se sousedním Tyrolskem. Administrativně Lechu patří ještě okolní osady Zug, Oberlech a Stubenbach.

  

Co se týká historie obce, tak ta se začala psát už ve 13-14. století. Obec založili přistěhovalci z etnické skiny Walser, kteří měli svojí vlastní kulturu i odlišný dialekt němčiny, takzvaný Walserdeutsch. Pravděpodobně na počátku 14. zde postavili farní kostel svatého Mikuláše. Později v 16. století zde byla postavena i budova okresního soudu Tannberg. Ostatně dřív se celým názvem Lech jmenoval Tannberg am Lech. Velký přelom znamenalo 20. století, které sem přivedlo zástupy turistů a to nejenom v zimě, ale i v létě. Poslední významnou událostí, které se zapsala do dějin města, byly ničivé povodně v roce 2005. Dnes už se z nich naštěstí město vzpamatovalo a opět může sloužit jako oblíbený cíl turistů.

(Pokračování textu…)

Duben

Krumbach obec švadlen

Krumbach je malá vesnice na severu Vorarlbergu v okrese Bregenz. Žije zde 990 obyvatel (k 30.září 2011). Vesnice se nachází pouhých 5 kilometrů od hranic s Německem. Obec je situována v prvním přeshraničním Rakousko-Německém národním parku Nagelfluhkette. Nejznámější zdejší památkou je dřevěný most Gießenbrücke přes řeku Bolgenach.

Krumbach leží v spíše v kopcovité, než horské krajině v nadmořské výšce 732 metrů.

Největší zajímavostí ze zdejší historie je kapitola z 18. století, kdy se obec stala velmi známá díky textilnímu průmyslu, hlavně tedy vyšívání a krajkování. Výrobky zdejších žen byly známy po celé monarchii od Vídně, Budapešť až po Terst. Dokonce se uvádí, že šikovná švadlena si za pouhý měsíc vydělala tolik, že si mohla koupit celou krávu!

Jinak co říci o samotném Krumbachu dnes? Je to hodně roztroušená obec. Kolem kostelíka, který tvoří centrum každé podobné vesničky, nenajdete víc než 30 domečků. Další jsou samozřejmě rozprostřené po celé krajině a volně přecházejí mezi nejbližšími sousedními obcemi jako Langenegg, Hittisau, Riefensberg, Sulzberg a Doren.

(Pokračování textu…)

Březen

Bludenz

Věž Laurentiuskirche

Bludenz (česky Bludenec) je okresní město někde ve středu Vorarlberska. Nachází se v údolí řeky Ill, na hranici pohoří Rätikon, Lechquellengebirge a Verwall, v nadmořské výšce 587 metrů. Bludenz má velmi výhodnou polohu, už jenom protože se v tomto místě sbíhají hned čtyři údolí: Walgau, Brandnertal, Montafon a Klostertal. Město má 13.768 obyvatel (k 30.září 2011) a je šestým největším městem Vorarlberska.

Bludenz vytváří jednu velkou aglomeraci, kde je doslova do sebe srostlých několik měst a obc,í u kterých je velmi obtížné najít konec jedné a začátek druhé. Jsou to zejména: Nüziders,  Bürs, Rungelin, Furkla, Rungelin a Brunnenfeld. Administrativně k Bludenzu patří samozřejmě i další okolní obce většinou tedy spíše malé vesničky jako: Altstadt, Außerbraz, Beim Kreuz, Bings, Brunnenfeld (mit Kloster St. Peter), Gasünd, Grubs, Halde, Mokry, Obdorf, Radin, Rungelin (Runggelin), Unterfeld, Sankt Leonhard a Südtiroler Siedlung.

(Pokračování textu…)

Březen

Feldkirch ve Vorarlbersku

Kostel na náměstí Marktgasse

Feldkirch je poměrně velké okresní město ve spolkové zemi Vorarlbersko. Město má 31.082 stálých obyvatel (k 30.září 2011) a je tak druhým největším městem v této spolkové zemi. Feldkirch je nejzápadnější obcí Rakouska. Hranice s Lichtenštejnskem jsou odtud vzdáleny 2 kilometry, hranice se Švýcarskem pak cca 6 kilometrů. Feldkirch leží v údolí řeky Dunaj v nadmořské výšce 458 metrů. Z důležitých měst je nejblíže Vaduz – hlavního město Lichtenštejnska a to 14 km na severovýchod. Metropole Vorarlberska Bregenz je pak vzdálena 32 kilometrů na sever. K městu administrativně náleží i okolní obce: Levis, Altenstadt, Gisingen, Nofels, Tosters a Tisis.

Feldkirch je důležité regionální centrum a sídlo mnoha důležitých institucí. Najdeme zde tak například zemský soud, finanční ředitelství, hospodářská komora Vorarlberska, dělnická komora Vorarlberska, velká zemská nemocnice, zemská konzervatoř nebo zemský geodetický úřad.

Nyní se ale pojďme alespoň letmo podívat na historii města. Zdejší oblast byla osídlena už ve starověku. Na sever od města se například nachází zbytky římského sídliště. Už v 9. století tu vznikly dva velice zajímavé kostely a to kostel svatého Petra v poli (dnes patří v nedaleké obci Rankweil). Následně zde vznikl další kostel tentokrát zasvěcený svaté Petronile (dnes kaple svaté Petronile a Martina). Oba kostely stály jaksi osamoceně v poli a proto se tomuto místu začalo podle nich říkat Feldkirch (dříve také Veldkiricha nebo Veldkirchia).

(Pokračování textu…)

Únor

Sankt Gallenkirch

Sankt Gallenkirch je menší městečko s 2.156 stálými obyvateli (k 30.září 2011). Nachází se v jižní části Vorarlberska cca pouhých 15 kilometrů od italských hranic. Nadmořská výška je zde na kótě 878 metrů nad mořem. Městečko, nebo spíše roztroušená vesnice jak by se slušelo říci, nemá nijak zvláštní historii. Po dlouhou dobu se jednalo jen o malou horskou osadu, která patřila k Bavorsku a to až do začátku 19. století. Život zde nikdy nebyl lehký: povodně, nemoci, těžké živobytí. Na druhou stranu byly zdejší obyvatelé velmi odolní a tak například sloužili za druhé světové války v elitních horských divizích v Norsku a Jugoslávii.

  

Dnes je Sankt Gallenkirch velmi krásným horským letoviskem, kde přeci jenom můžete okusit trochu víc té původní krásy, než jinde. V okolí je spousta zajímavostí například vodopády Balbierbach wasserfall, Maiensäss – tradiční horské pastviny nebo kostel Sv Galluse. Je zde větší klid než jinde a samozřejmě i nádherná příroda!

Více na oficiálních stránkách obce www.gemeinde.stgallenkirch.at.