Březen

Hrad Schattenburg

Středověký hrad Schattenburg se nachází přímo v obci Feldkirch na menším vyvýšeném kopci. Zajímavosti je, že tento kopec – skála je přímo skrz naskrz provrtán tunelem, kterým vede jedna z hlavní silnic do města. Ale zpátky hradu, jenž je dominantou města.

Hrad Schattenburg byl vybudován kolem roku 1200 hrabětem Hugem I. Montfortem, který je zároveň považován i za zakladatele města Feldkirch. Po dvě staletí až do roku 1390 byl rodinným sídlem hrabat von Montfort. Už roku 1375 byl ale Schattenburg i s okolním panstvím de facto prodán rodu Habsburků.

  

Za hraběte Friedricha von Toggenburg (1416–1436) a pod místodržitelem Hansem von Königsegg byl v 15. století hrad přestavěn a dokončen. Po zrušení místodržitelství byl hrad několikrát vydražen a často měnil svého majitele. Roku 1813 se dokonce stal zástavou, jednoho zadluženého aristokrata.

  

Už v roce 1825 se tak Schattenburg stal majetkem města Feldkirch, které hrad získalo za pouhých 833 zlatých. Město našlo hradu nové využití a to nejdříve jako kasárna a později jako chudobinec. K oživení hradu došlo až v roce 1912 a to tím, že bylo založeno muzeum a sdružení přátel Feldkirchu a okolí. Hrad je dnes samozřejmě přístupný veřejnosti, přičemž přízemí je využíváno jako hospodářské zázemí hradu a v poschodí je vlastivědné muzeum, které ročně navštíví přes 25.000 návštěvníků. Z hradu je také pěkný výhled na město a okolí.