Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci
Březen

Jezero Spullersee

Spullersee je trochu zvláštní jezero. Nachází se zhruba ve středu Vorarlberska blízko k městům Lech nebo z druhé strany Klösterle. Vlastně se nejedná ani tak o jezero jako spíš o nádrž, která byla postavena v rozmezí let 1919 až 1925 pro potřeby stavby rakouských spolkových drah. Nádrž tlumí povodňové špičky a tak snižuje škody případných záplav. Součástí je také vodní elektrárna, která stabilně vyrábí elektrický proud. Rozměry jezera-nádrže jsou v nejdelším místě 1395 metrů a šířka jde až k 811 metrům.

Jezero je v létě oblíbeným místem výletů, zejména pak pro rybáře, kteří sem jezdí na vyhlášené pstruhy. V zimních měsících pak i na několik měsíců jezero zamrzá. Okolní krajina a panorama jezera v němž se odrážejí okolní hory působí skutečně nádherně. Jestli pojedete kolem určitě si sem udělejte výlet. Nejlepší cesta je sem asi z Klösterle a to cca 6 kilometrů.

(Pokračování textu…)

Únor

Pohoří Rätikon v Alpách

V tomto článku si můžete přečíst základní informace o pohoří Rätikon, které je součástí Alp ve Vorarlbersku. V první řadě je třeba říci, že Rätikon je poměrně malé pohoří s rozlohou pouhých 900 km². Ležící přitom na území hned tří států – Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Geologicky patří pod krystalické Alpy, ale s poměrně vysokým výskytem šedého vápence.

Nejvyšším vrcholem je Schesaplana (2 962 m), ozdobená malým ledovcem, nalézající se na Rakousko – Švýcarské hranici. Za zmínku stojí také zajímavá informace o hoře Grauspitz (2 599 m), která je nejvyšším bodem Lichtenštejnského knížectví.

  

Polohu tohoto pohoří si asi dokážete představit, stačí si přeci najít maličké Lichtenštejnsko, přesto vám umístění Rätikonu ještě více upřesníme. Na jihu tvoří hranici pohoří údolí Prättigau. Z východu tvoří hranici spojnice měst Davos – Klosters a dolina Schlappintal. Západní hranici pak tvoří řeka Rýn a poslední severní hranici zase údolí řeky Alfenz, která odděluje Rätikon od Bregenzského lesa.

(Pokračování textu…)