Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci
Březen

Vesnice Raggal

Raggal je vesnice zhruba ve středu Vorarlberska v okrese Bludenz. Raggal má 831 obyvatel (k 30.září 2011) a leží v nadmořské výšce 1.015 metrů nad mořem. Obec je hodně roztroušena po celém údolí. Když se podíváte na její satelitní snímek, tak roztroušené horské chalupy a klikatící se silnice vytváří téměř abstraktní tvar. V centru ale samozřejmě nechybí malá náves s kostelíkem. Administrativně k obci patří i další okolní vesnice a to: Litze, Marul a Plazera.

Obec nemá žádnou speciální a bohatou historii. Život zde plynul tak nějak klidně a byl svázán s historií Vorarlbergu jako celku. Ostatně tady hluboko v horách se dříve i hlas vrchnosti ztrácel.

  

Možná právě proto zde není moc historických památek. Za zmínku stojí farní kostel sv. Mikuláše a Theodula přímo v obci nebo kostel sv. Kateřiny v sousedním Marulu. Velmi zajímavý je ale i most Lasanggabrücke. Ten byl postaven v údolí roku 1789 a dnes se jedná o jediný dochovaný krytý dřevěný most ve zdejší oblasti. Původní most stál až do roku 1884, kdy byl zničen. V zápětí ale byla postavena jeho věrná kopie, která slouží dodnes.

(Pokračování textu…)

Červen

Město Dornbirn

Dornbirn je rakouské město, které se nachází ve spolkové zemi Vorarlbersko. Město má v současné době něco málo přes 46 000 obyvatel a je největším městem Vorarlberska.

TIP: Vorarlbersko je vhodné pro turisty hlavně díky své divukrásné přírodě. Naplánujte si sem dovolenou, určitě nebudete litovat.

Historie města

První obyvateli Dornbirnu byli germánští Alemané, kteří se zde usadili v roce 500 po Kristu. O pět století později je tohle místo připomínáno jako Thorinpuiron. S názvem Dornbirn se poprvé setkáváme teprve ve 14. století, kdy obec byla majetkem mocných a vlivných Habsburků. Od té doby se z obce pomalu rodí větší město. Z poddanství se však město vyplatilo až roku 1771. V roce 1832 tady vzniká první textilní fabrika a vznikají zde nové pracovní příležitosti. V moderních dějinách se Dornbirn stává rakouským okresním městem.

Náměstíčko v Dornbirnu    Kostel v Dornbirnu
(Pokračování textu…)

Červen

Schwarzenberg

Ne nemusíte se bát, tento článek není o našem známém knížeti, ale o malebném městečku Schwarezenberg ve Vorarlbersku. Jedná se o obec v okrese Bregenz s 1.810 obyvateli (k 30.září 2011). Obec leží v širokém údolí Bregenzerwald, které plynule po 15 kilometrech končí v stejně pojmenovaném hlavním městě této spolkové země Bregenzu. Nadmořská výška obce je 696 metrů. Nejbližšími okolní obce jsou také poměrně malé. Jedná se například o Alberschwende, Andelsbuch nebo Reuthe.

Schwarzenberg je opravdu pěkné městečko obklopené hustými smíšenými lesy. První zmínka o obci pochází už z roku 1270, kdy se o něm hovořilo ještě jako o „Swa (r)zinberch“. Nutno ale dodat, že po většinu historie se zde asi nic tak zásadního nedělo, protože historické kroniky dál taktně mlčí.

  

Schwarzenberg je městečko jak malované, v historické jádru se nachází velké tradiční dřevěné domy stejně jako opravený farní kostel. Hlavní ulice se rozprostírají do všech stran a jsou obklopené dalšími pěknými domky.

(Pokračování textu…)

Srpen

Dalaas

Dallas je větší vesnice a oblíbené turistické letovisko s 1513 obyvateli (k 30. červnu 2011) v rakouské provincii Vorarlberg v okrese Bludenz. Zjednodušeně se dá říci, že se nachází ve středu Vorarlberska. Dalaas je situován na úpatí Klostertalerských Alp patřící pod pohoří Verwall, nadmořská výška obce je 835 metrů.

   

Když se podíváme trochu do historie obce, tak se Dalaas vyvinul z hornické osady někdy kolem roku 1300. O zdejší území se přetahovalo Rakousko (Habsburkové) s nedalekým Bavorskem. Dokonce ještě nedávno v letech 1805 až 1814 spravovalo zdejší území právě Bavorsko. Pak se ale navrátilo Rakousku, kterému zůstalo dodnes. Provincie Vorarlberg byla oficiálně vyhlášena roku 1861. Mezi lety 1945 až 1955 byla součástí francouzské okupační zóny v Rakousku. V roce 1954 zasáhla město velká lavina.

(Pokračování textu…)

Srpen

Ebnit

Ebnit je malá horská vesnice patřící pod město Dornbirn na západě Vorarlberska. Ebnit je jednou z nejdůležitějších vesnic v oblasti, protože se zde nachází zdravotní středisko. Ebnit leží v horách nad údolím Rýn v nadmořské výšce 1075 metrů. Trvalé bydliště zde má 111 obyvatel. Nejbližší okolní obce jsou Heumöser a Hackwald.

Obec patří pod údolí říčky Dornbirner Ach, která je přítokem do Bodamského jezera. Nedaleko se nachází Rappenlochschlucht, což je jeden z největších kaňonů ve střední Evropě.

   

Obec založili přistěhovalci ze švýcarského kraje Valais, kteří zde hledali klid a svobodu od nevolnictví. První písemné zmínky o obci sahají do roku 1351. Roku 1539 rolníci stejně o své svobody znovu přišli, když si zdejší území začali nárokovat hrabata z Ems.

(Pokračování textu…)

Červenec

Mittelberg

Mittelberg je obec na východě Vorarlberska v okrese Bregenz s 4948 obyvateli (k 31. březnu 2011). Obec se nachází v údolí Kleinwalsertal a společně s dalšími obcemi vytváří dohromady jedno společenství. Těmito obcemi jsou Laubazug, Inner Bödmen, Außer Bödmen, Baad, Hirschegg, Riezlern a další.

Zajímavé je, že se v podstatě jedná o tzv. funkční enklávu. Údolí je totiž obklíčené horami a z Rakouského území sem není lehký přístup. Naopak pohodlný přístup je možný skrz Německo (hranice jsou od Mittelbergu pouhých 6 kilometrů).

Nadmořská výška obce činí 1200 metrů. Obec je sevřena Allgäuerskými Alpami, jejichž nejvyšší hora Große Widderstein dosahuje 2.536 metrů. Mittelberg i ostatními obcemi protéká divoká říčka Breitach.

(Pokračování textu…)

Červenec

Au ve Vorarlbergu

Ve středu Vorarlbergu leží vesnička s jednoduchým, ale s pro Čechy trochu zavádějícím názvem „Au“. Jedná se o malou obec ve které žije 1683 obyvatel (k 31. března 2011). Obec patří pod okres Bregenz v zadní části Bregenzerwald.

Au sesedí s dalšími osmi obcemi. Přičemž šest z nich připadá také pod okres Bregenz a to: Damüls, Mellau, Schnepfau, Bizau, Bezau a Schoppernau. Dvě zbývající sousední obce společenství Fontanella a Sonntag pak patří k okresu Bludenz.

První obyvatelé regionu Au byly Alemanni pochází většinou z údolí Rýna a Bregenzské oblasti. Ti se zde trvale usídlili kolem roku 1200 – 1300. Roku 1372 zde postavili a slavnostně otevřeli kapli Jaghausen. Území obce bylo v držení krále Rudolfa Habsburského, který ho později postoupil významnému rodu hrabat z Montfortu. Hrabě Hugo von Montfort prodal toto území Rakousku v roce 1375.

(Pokračování textu…)