Bře 22

Nüziders srostlý s Bludenz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Nüziders je menší město v okrese Bludenz s 4.890 obyvateli (k 31.září 2011). Okresní město Bludenz se nachází hned vedle (směr jih) a je doslova s Nüziders srostlé v jednu velkou aglomeraci. Jednotlivé části se jmenují: Dorf, Grafen, Vadatsch, Außerbach/Bad Sonnenberg, Wingert, Tschalenga, Hag, Siedlung, Blumenau, Daneu, Hasensprung, Hinteroferst, Laz, Lutafaz (aufgegebene Bergparzelle), Muttersberg a Zoll.

Nadmořská výška obce je 562 metrů nad mořem. Nad městem se pak tyčí hora Muttersberg vysoká 1.402 metrů. Dá se na ní vylézt pěšky, což zabere cca 1.5 – 2 hodiny. Stejně tak se můžete svézt lanovkou, což zabere jenom pár minut.

  

Zdejší oblast byla osídlena už v době kamenné a bronzové. Našli se zde archeologické vykopávky datující se do roku 1250 př. n.l. Prvními osadníky byl kmen Illyrů. V římských dobách zde byla založena osada, která se stala velmi důležitou. Ležela totiž na římské silnice od Reutte do Bregenzu. Osada dostala jméno Nüziders a je považována za nejstarší osídlení v Walgau. Jedna z římských obraných věží se dokonce později v pátém století stala součástí věže raně křesťanského kostela.

Velmi důležitou roli sehrál šlechtic Hugho I († 1228) z rodu Montfortu, který se díky svému podnikavému duchu velmi zasloužil o rozvoj Nüzidersu i okolních obcí.

Nad městem se nachází zřícenina hradu Sonnenberg. Ten byl vypleněn žoldáky už v roce 1473.

  

Zajímavý je vztah Nüzidersu a sousedního většího Bludenzu. Obě obce jsou totiž volně srostlé. Bludenz má ráz pěkného historického města, zatímco Nüziders pořád připomíná svou podobou velkou vesnici. Mezi oběma obcemi se navíc nachází kemp Terrassencamping Sonnenberg. Ten už jenom umocňuje dojem celistvého města. Pozorný návštěvník si ale povšimne, podle méně husté zástavby, že toto místo dříve obě obce oddělovalo.

Ono vlastně celé údolí je hustě poseto městy. Takže je zdejší oblast skutečně zajímavá, protože je tu na velmi malém území soustředěna velká spousta přírodních i historických památek. Jestli plánujete opravu poznat Vorarlbersko, tak určitě zamiřte i sem!

Zajímavé památky v obci a okolí:

  • Farní kostel sv Viktora a Markuse
  • Kostel Sv. Vinuse (Vineriuskirche) – je nejstarším kostelem ve Walgau
  • Kaple Panny Marie navštívené
  • Zříceniny hradu Sonnenberg

Více o obci se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.nueziders.at.

 

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat