Čvn 17

Město Dornbirn

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Dornbirn je rakouské město, které se nachází ve spolkové zemi Vorarlbersko. Město má v současné době něco málo přes 46 000 obyvatel a je největším městem Vorarlberska.

TIP: Vorarlbersko je vhodné pro turisty hlavně díky své divukrásné přírodě. Naplánujte si sem dovolenou, určitě nebudete litovat.

Historie města

První obyvateli Dornbirnu byli germánští Alemané, kteří se zde usadili v roce 500 po Kristu. O pět století později je tohle místo připomínáno jako Thorinpuiron. S názvem Dornbirn se poprvé setkáváme teprve ve 14. století, kdy obec byla majetkem mocných a vlivných Habsburků. Od té doby se z obce pomalu rodí větší město. Z poddanství se však město vyplatilo až roku 1771. V roce 1832 tady vzniká první textilní fabrika a vznikají zde nové pracovní příležitosti. V moderních dějinách se Dornbirn stává rakouským okresním městem.

Náměstíčko v Dornbirnu    Kostel v Dornbirnu

Současnostná podoba města

Hlavní historickou památkou města je kostel svatého Martina, který stojí na hlavním náměstí Markplatz. Jedná se o stavbu z první poloviny 19. století. Mnohem starší je však volně stojící věž, která pro změnu pochází z 15. století, později však byla barokně upravena. Věž je uvnitř bohatě vyzdobena, uvidíte v ní fresky od Franze Plattnera z 19. století.

Kousíček od náměstí Markplatz stojí krásný Červený dům (německy Rotes Haus), který pochází ze 17. století a je nejstarší stavbou ve městě. Dům byl ve vlastnictví bohaté rodiny Rhombergů. Na ulici Marktstrasse 33 pak najdete zajímavé Přírodovědecké muzeum, které se jmenuje Inatura a mapuje životní prostředí v této nádherné oblasti Rakouska.

Pohodová atmosféra Dornbirnu    Dornbirn má i moderní tvář

Okraj Dornbirnu působí venkovským dojmem    Pohled zhora z hory na Dornbirn

Zajímavosti v okolí

V nejbližším okolí města se nacházejí klimatické lázně Bӧdele. Místo je rovněž velmi známým střediskem letních i zimních sportů. V okolí lázní jsou zejména nádherné hory, kde se dají absolvovat turistické výšlapy. Dobrým tipem na pěkný turistický výlet je vyjet lanovkou na vrchol Karren, který je vysoký 975 metrů. Z vrcholu Karren se pak můžete vydat pěšky k pěkné horské louce Staufenalpe. Cesta vám zabere zhruba dvacet minut. Z louky Staufenaple se pak můžete vydat ke Gütle, což vám zabere dvě hodiny chůze. Vydat se ještě můžete z Ebnitu na vrch Hohe Kugel, který je vysoký 1645 metrů.

Dalším tipem na příjemný turistický výšlap je pěší túra na vrch Hochӓlpepe, který se pne ve výšce 1467 metrů nad mořem. Cesta vám zabere přibližně jednu hodinu.

Hory všude kolem    Hory kolem města Dornbirn

Nádherné panorama kolem Dornbirnu

Napiš komentář