Dub 06

Lech am Arlberg

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Lech je malé městečko, které leží na stejnojmenné řece, v okrese Bludenz ve Vorarlbersku. Město má 1.571 stálých obyvatel (k 30.září 2011) a leží v nadmořské výšce 1.444 metrů nad mořem. Městečko je známé jako oblíbené turistické letovisko a centrum zimních sportů a také se nachází na důležité dopravní trase Arlberg, která spojuje Vorarlberg se sousedním Tyrolskem. Administrativně Lechu patří ještě okolní osady Zug, Oberlech a Stubenbach.

  

Co se týká historie obce, tak ta se začala psát už ve 13-14. století. Obec založili přistěhovalci z etnické skiny Walser, kteří měli svojí vlastní kulturu i odlišný dialekt němčiny, takzvaný Walserdeutsch. Pravděpodobně na počátku 14. zde postavili farní kostel svatého Mikuláše. Později v 16. století zde byla postavena i budova okresního soudu Tannberg. Ostatně dřív se celým názvem Lech jmenoval Tannberg am Lech. Velký přelom znamenalo 20. století, které sem přivedlo zástupy turistů a to nejenom v zimě, ale i v létě. Poslední významnou událostí, které se zapsala do dějin města, byly ničivé povodně v roce 2005. Dnes už se z nich naštěstí město vzpamatovalo a opět může sloužit jako oblíbený cíl turistů.

  

Pokud si sem chcete jet zalyžovat, tak vás tu čeká: 284 km upravených sjezdovek, 85 vleků a lanovek s přepravní kapacitou 123.600 osob za hodinu. Z toho zhruba čtvrtina této kapacity se nachází přímo nad obcí Lech a Horní Lech (Oberlech). Zdejší sjezdovky patří k těm nejkvalitnějším a nejluxusnějším. Pravidelně lyžovat sem jezdí i členové holandské královské rodiny. A jen pro zajímavost se také uvádí, že tento region má jeden z nejvyšších příjmů na jednoho obyvatele v Rakousku (€ 5372).

Bodamské jezero – ultimátní průvodce

Chcete se dozvědět více o světoznámém Bodamském jezeře, které je jednou z největších atrakcí ve Voralbersku? Přečtete si obsáhlý článek na webu Hotelove.cz.

  

Lech je takové typické „turistická Alpské městečko“. Nachází se na hranici třech údolí. Řeka Lech se proplétá přímo skrz střed obce (právě proto zde povodně zanechali, tak ničivé škody). Kolem řeky vede hlavní silnice, kde se koncentruje veškerý život. Jsou tu ty větší hotely a také krámky a obchody. Zhruba uprostřed je pak malebný kostelík. Běžné domky jsou pak především na okrajích. I když je otázka co jsou to běžné domky, protože zde jednoznačně převládají hotely a menší penziony.

Více o obci se můžete dozvědět na jejich oficiálních stránkách www.gemeinde.lech.eu.

  

Tags:

Napiš komentář