Bře 10

Feldkirch ve Vorarlbersku

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostel na náměstí Marktgasse

Feldkirch je poměrně velké okresní město ve spolkové zemi Vorarlbersko. Město má 31.082 stálých obyvatel (k 30.září 2011) a je tak druhým největším městem v této spolkové zemi. Feldkirch je nejzápadnější obcí Rakouska. Hranice s Lichtenštejnskem jsou odtud vzdáleny 2 kilometry, hranice se Švýcarskem pak cca 6 kilometrů. Feldkirch leží v údolí řeky Dunaj v nadmořské výšce 458 metrů. Z důležitých měst je nejblíže Vaduz – hlavního město Lichtenštejnska a to 14 km na severovýchod. Metropole Vorarlberska Bregenz je pak vzdálena 32 kilometrů na sever. K městu administrativně náleží i okolní obce: Levis, Altenstadt, Gisingen, Nofels, Tosters a Tisis.

Feldkirch je důležité regionální centrum a sídlo mnoha důležitých institucí. Najdeme zde tak například zemský soud, finanční ředitelství, hospodářská komora Vorarlberska, dělnická komora Vorarlberska, velká zemská nemocnice, zemská konzervatoř nebo zemský geodetický úřad.

Nyní se ale pojďme alespoň letmo podívat na historii města. Zdejší oblast byla osídlena už ve starověku. Na sever od města se například nachází zbytky římského sídliště. Už v 9. století tu vznikly dva velice zajímavé kostely a to kostel svatého Petra v poli (dnes patří v nedaleké obci Rankweil). Následně zde vznikl další kostel tentokrát zasvěcený svaté Petronile (dnes kaple svaté Petronile a Martina). Oba kostely stály jaksi osamoceně v poli a proto se tomuto místu začalo podle nich říkat Feldkirch (dříve také Veldkiricha nebo Veldkirchia).

  

  

O sto let později si zde hrabě Hugö von Montfort nechal postavit strážní hrad Schattenburg. Zdejší oblast v úrodné nížině kolem Dunaje byla nepochybně na rozdíl od okolních hor velmi vhodná k životu. Možná právě proto už další kronikářské zmínky z roku 1218 hovoří o Feldkirchu jako o městě. Šlechtický rod Montfortů se města vzdal v roce 1375, kdy ho prodal spolu s okolními panstvími vévodovi Leopoldu III. Habsburskému.

Město velmi těžilo i z polohy mezi Itálií a Německem a ve středověku velmi bohatlo na obchodu. Dokonce tak, že si místní v roce 1399 založili latinskou školu. Bohatství přinášelo ale i emancipaci řemeslníků, kteří se v roce 1405 odvážili k povstání proti bohatým měšťanům. A odbojnou pověst má i město jako celek, ačkoliv po většinu času patřilo formálně pod Habsburky, vždy si udržovalo určitou míru nezávislosti. Spíš se orientovalo na okolní nejbližší města, se kterými pak vstupovalo do různých regionálních spolků. Pevné byly například vazby se švýcarským St. Gallenem.

  

Feldkirch je poměrně rozlehlé a roztahané město. Volně přechází na další menší obce, ale i celkem velký sousední Rankweil (11.500 obyvatel). Většinu města tvoří obytná zástavba, průmyslové objekty jsou pak soustředěny u severního okraje města, kde vede dálnice A14 (E60).

Historické jádro města je sevřené mezi dva skalní výběžky a řeku ill. Centrum je plné krásných historických domů. Skutečně se nejedná o žádné alpské chaloupky, ale o krásně zdobené vysoké paláce. Součástí města je i hrad Schattenburg, který se nachází na jihu na menším skalním výběžku. Z hradu je samozřejmě krásný pohled na město a ruch jeho ulic. Pokud máte čas tak, si také můžete udělat výlet nad skály nad městem, je to sice trochu delší procházka, ale z nich je pak ještě monumentálnější výlet na Feldkirch i okolní krajinu. Město také žije bohatým kulturním životem a často se zde konají různé festivaly a akce.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.feldkirch.at.

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat