Srp 06

Dalaas

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Dallas je větší vesnice a oblíbené turistické letovisko s 1513 obyvateli (k 30. červnu 2011) v rakouské provincii Vorarlberg v okrese Bludenz. Zjednodušeně se dá říci, že se nachází ve středu Vorarlberska. Dalaas je situován na úpatí Klostertalerských Alp patřící pod pohoří Verwall, nadmořská výška obce je 835 metrů.

   

Když se podíváme trochu do historie obce, tak se Dalaas vyvinul z hornické osady někdy kolem roku 1300. O zdejší území se přetahovalo Rakousko (Habsburkové) s nedalekým Bavorskem. Dokonce ještě nedávno v letech 1805 až 1814 spravovalo zdejší území právě Bavorsko. Pak se ale navrátilo Rakousku, kterému zůstalo dodnes. Provincie Vorarlberg byla oficiálně vyhlášena roku 1861. Mezi lety 1945 až 1955 byla součástí francouzské okupační zóny v Rakousku. V roce 1954 zasáhla město velká lavina.


Památky a zajímavosti

  • Wald am Arlberg – V nadmořské výšce 1007 metrů je pěkný kostelík svaté Anny.
  • Největší kráva na světě (do roku 2007) – Socha krávy byla postavena vedle zdejšího muzea. Místní mládežnický oddíl z na ní použil borovicové a kráva v nadživotní velikosti má úctyhodné rozměry 9 metrů délky, 6 cm výšky, 3 metry šířky.

  

Jinak Dalaas je typickou Vorarlberskou obcí. Nachází se v údolí na malé říčce Alfenz. Nemají zde žádné náměstíčko ani náves a jádro obce je soustředěno kolem hlavní silnice – ulice Klostertalerstrasse. Zbytek obce je roztroušený po okolních svazích. Na druhé straně za říčkou vede železnice (mají tu malé nádraží) a také zde 100 metrů hluboko pod zemí vede Dalaasar tunel. Ten je dlouhý 1810 metrů a patří pod dálnici S16 Arlberg (E60).

Více se můžete dozvědět na oficiálním webu www.dalaas-wald.at.

Napiš komentář