Bře 22

Bludenz

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Věž Laurentiuskirche

Bludenz (česky Bludenec) je okresní město někde ve středu Vorarlberska. Nachází se v údolí řeky Ill, na hranici pohoří Rätikon, Lechquellengebirge a Verwall, v nadmořské výšce 587 metrů. Bludenz má velmi výhodnou polohu, už jenom protože se v tomto místě sbíhají hned čtyři údolí: Walgau, Brandnertal, Montafon a Klostertal. Město má 13.768 obyvatel (k 30.září 2011) a je šestým největším městem Vorarlberska.

Bludenz vytváří jednu velkou aglomeraci, kde je doslova do sebe srostlých několik měst a obc,í u kterých je velmi obtížné najít konec jedné a začátek druhé. Jsou to zejména: Nüziders,  Bürs, Rungelin, Furkla, Rungelin a Brunnenfeld. Administrativně k Bludenzu patří samozřejmě i další okolní obce většinou tedy spíše malé vesničky jako: Altstadt, Außerbraz, Beim Kreuz, Bings, Brunnenfeld (mit Kloster St. Peter), Gasünd, Grubs, Halde, Mokry, Obdorf, Radin, Rungelin (Runggelin), Unterfeld, Sankt Leonhard a Südtiroler Siedlung.

  

Zdejší oblast byla osídlena už v době bronzové. První písemná zmínka o městě, tehdy ještě jenom o větším Bludenzu, pochází z roku 830. Další dokument z roku 842 pak o obci hovoří jako o „Pludeno“. Městská práva získal Bludenz roku 1265. Městskou listinu vydal Hugo I. von Werdenberg. Středověk zde nebyl moc klidný. Městem zmítala reformace, která byla roku 1525 definitivně potlačena. Město také sužovaly požáry. Ty nejničivější obzvláště krutě zasáhly v letech 1444, 1491 a 1638. Poslední jmenovaný požár z 1. listopadu 1638 napáchal asi největší škody a téměř celé město shořelo. Ušetřena zůstala jenom městská brána, kostel a zámek.

  

Bludenz je velmi krásné město. Jako nejdůležitější centrum se nachází uprostřed celé aglomerace. V historickém jádru jsou krásné opravené domy a romantické úzké uličky. Nemají tu sice žádné hlavní náměstí, ale některé ulice jsou širší a můžete si zde sednout na předzahrádku některé ze zdejších restaurací. Nad tím vším pak dohlíží vysoká věž kostela Laurentiuskirche.

Město má také výbornou dopravní dostupnost. Na západě se nachází velké vlakové nádraží a hned za ním vede dálnice Rheintal autobahn (A14).

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách http://www.bludenz.at.

A ještě vám doporučíme náš článek o obci Nüziders, která volně s Bludenzem srůstá ze severu.

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat